RADA EUROPY ESPAÑOLES
POZIOMY KURSY SEM.
OPIS
POLSKI ENGLISH
A1 ELEMENTAL A1.1 Potrafisz się przedstawić, zapytać o godzinę i porozmawiać o codziennych czynnościach. Umiesz też poprosić o drogę do miejsc, które chcesz odwiedzić. Komunikujesz się na podstawowym poziomie, rozumiesz proste informacje. Potrafisz zamówić taksówkę albo paellę czy tapas w restauracji. You can introduce yourself. You can also ask what time it is, talk about places you want to see and speak about your daily activities. You know how to order a taxi, or a paella or tapas in a bar. You are able to express yourself using basic vocabulary and you can now understand simple texts.
A1.2 Rozmawiasz o codziennych wydarzeniach i czynnościach używając czasu teraźniejszego, przeszłego i przyszłego. Wiesz przy tym, jak stosować uwielbiany przez Hiszpanów zaimek "lo". Potrafisz doradzić znajomym, dokąd pójść na kolację, umiesz też zapisać przepis, złożyć zamówienie i udzielić porady. Wiesz już, jak powiedzieć "nie" na wiele sposobów i że się spóźnisz. Umiesz napisać e-maila, żeby zarezerwować hotel. Radzisz już sobie ze sprawami życia codziennego w Hiszpanii. You speak about what you usually do, in present, future and past, using that crazy pronoun “lo” that Spanish native speakers use all the time. You are also able to give advice, write down a recipe, and recommend places to visit when talking to your friends. You understand different ways of saying 'no', you know how to say that you are not ready yet, and you know how to write a perfect email to book that hotel on the Canary Islands. You are ready for your daily Spanish life.
A2 PRE-INTERMEDIO A2.1 Kiedy już wiesz, jak poprawnie wyrażać się w czasie przyszłym, teraźniejszym i przeszłym, nie boisz się zaczynania rozmowy, nawiązywania nowych kontaktów i odpowiadania na pytania. Masz opanowany czas przeszły w dostatecznym stopniu, by opowiedzieć o swoich ostatnich wakacjach i o tym, co przydarzyło ci się wczoraj - wiesz też, czym te dwie sytuacje różnią się gramatycznie. Czujesz się coraz pewniej z rodzajnikami. Potrafisz stosować porównania. Rozumiesz większość tekstów w czasie teraźniejszym i przeszłym. When you already know how to use present, future and past tense, you will learn how to properly use various past tenses. You can talk about what you did yesterday and about last year – and you know which past tense to use in both cases. You are no longer nervous about starting a conversation or answering a question. You know how to use pronouns correctly and how to compare different things and concepts. You understand most texts written in present and past tenses.
A2.2 Pora na doprowadzenie do perfekcji czasu przeszłego i nauczenie się nowych sposobów na dokładne opisywanie przeszłych wydarzeń, a także spekulacje i tryb przypuszczający w czasie przeszłym i przyszłym. Już prawie możesz swobodnie podróżować, oglądać filmy i rozmawiać po hiszpańsku. Potrafisz opowiadać o sobie i wiesz, jak wyrażać się uprzejmie z użyciem trybu warunkowego. Umiesz poprowadzic swobodną rozmowę z osobą, której językiem ojczystym jest hiszpański. Bez trudu komunikujesz się po hiszpańsku ze znajomymi na Facebooku. Now it’s time to master various past tenses and to learn how to describe past accurately. You also learn how to make hypotheses and assumptions in both past and in future tenses. You are almost ready to travel, watch movies and talk to native speakers comfortably. You can express yourself more accurately and you understand how speak politely using conditional tense. You are ready to write to your friends on Facebook.
B1 INTERMEDIO B1.1 To ważny moment - uczysz się, jak poprawnie używać trybu łączącego. Pojawia się on bez przerwy w języku hiszpańskim i zwykle stanowi pewne wyzwanie dla osób, które nie mówią w językach łacińskich. Tryb łączący pomoże ci lepiej zrozumieć hiszpańską kulturę i pozwoli na wyrażanie osobistych uczuć i opinii. Pozwoli też na lepsze opanowanie trybu warunkowego. Now it is time for another important step – you learn how to use subjunctive mood. In Spanish, this mood is used all the time, and it tends to be a challenge for people who don’t speak any Latin languages. Subjunctive mood will allow you to get into the mindset of a native Spanish speaker. You will learn how to use Spanish conditional forms, and how to express your personal opinions.
B1.2 Czas na kolejny krok naprzód - będziesz szlifować znajomość trybu łączącego i stosować go razem z trybem wskazującym, także w czasie przeszłym, co pozwoli ci wyrażać się lepiej i bardziej precyzyjnie. Możesz rozmawiać ze znajomymi i oglądać filmy bez napisów. Potrafisz rozmawiać o wszystkim i bez żadnego problemu rozumiesz osoby hiszpańskojęzyczne. It's time to improve your skills and keep developing your understanding of the subjunctive mood, using it along the indicative mood and adding various past tenses in order to express yourself in more complex topics. You can now watch movies without subtitles. You can talk about abstract concepts and you can easily understand native speakers.
B2 AVANZADO B2.1 Praca, praca, praca. Masz już dużą bazę informacji. Czas na przyswojenie ostatnich wariantów czasu przeszłego i naukę używania ich wszystkich w odpowiednich kontekstach. To ważny krok na drodze do biegłości językowej. Pracujemy z filmami, materiałami dźwiękowymi, tekstami, oraz, oczywiście, z ludźmi. Potrafisz już porozmawiać z lekarzem o swoich problemach ze zdrowiem i przejść rozmowę o pracę. Wiesz, jak rozmawiać z przyszłym pracodawcą. Practice, practice, practice. You have a lot of material to digest. It’s time to get familiar with the rest of past tenses and learn how to use them all properly. This step is very important on your way to fluency. We work with video, audio, and written materials – and, of course, with people. You can now talk to the doctor about your health concerns and you are ready for a job interview in Spanish. You know how to use Spanish in professional environment.
B2.2 Masz już dobrze opanowaną gramatykę i potrafisz prawidłowo stosować wszystkie czasy. Teraz pora zacząć zapoznawać się z językiem od podszewki. Uczysz się, jak odczytywać informacje w różnych kontekstach, możesz czytać eseje i artykuły w gazetach. Rozumiesz już rzeczy, które jeszcze niedawno nie miały dla ciebie sensu. You have mastered grammar, and you’re now familiar with verbal tenses. Now you need to start getting to the core of the language. You can read opinion articles in newspaper and you start understanding all these idiomatic expressions that previously made no sense to you.
C1 SUPERIOR C1.1 Hiszpański już prawie nie ma dla ciebie tajemnic, ale po pobycie w Hiszpanii wiesz, że są jeszcze drobiazgi, nad którymi należy popracować. Teraz czas na ostatnie szlify. Skupiamy się głównie na konwersacji, słownictwie formalnym i technicznym oraz na języku potocznym. Bez trudu możesz zacząć rozmowę z obcą osobą w barze podczas oczekiwania na obsługę. Niestraszne ci już dialektyzmy i różne akcenty. Odświeżamy gramatykę i dodajemy nowe konstrukcje, żeby nie wyjść z wprawy. Umiesz już bawić się językiem, jest już prawie twoja drugą naturą. People are surprised when you they find out you are not a native speaker. You know almost everything about the language now. However, after visiting Spain you realize there are still some small things you don’t quite catch yet. This is the time to work on it. At this stage, we focus on further developing your conversation skills. We learn formal, technical, and colloquial language. Regional accents and local vocabulary is no longer a problem. We now work on refreshing all your grammar knowledge. You are ready to have fun with the language, you are starting to think like a native.
C1.2 Rozmowa to klucz do porozumienia - a my, Hiszpanie, uwielbiamy rozmawiać. Coraz lepiej rozumiesz mechanizmy językowe. Dostrzegasz różnice między hiszpańskim europejskim i południowoamerykańskim. Jesteś już w stanie czytać książki po hiszpańsku. Czas na kolejny krok w pracy nad gramatyką - budowanie zdań podrzędnych, złożone konstrukcje gramatyczne, poszerzanie słownictwa i naukę idiomów. Talking is the way of communications – and Spanish people love to talk. Now you learn differences between South America and Spain. You can now easily read books in Spanish. It’s time to go even further with your grammar and learn subordinate clauses, complex grammar structures, absorb new vocabulary and idiomatic expressions.
C1.3 Wiesz już, że hiszpański to nie jest jeden język - masz świadomość różnic językowych pomiędzy krajami i regionami, w których mówi się po hiszpańsku. Coraz lepiej je rozumiesz i uczysz się, jak je samodzielnie stosować. Różnice między Ameryką Południową a Hiszpanią to jedno z największych wyzwań. Osoby, które mówią po hiszpańsku od urodzenia, rozumieją się bez względu na to, skąd są. Niedługo dla ciebie też nie będzie to stanowiło problemu. Na tym etapie sprawdzisz całą swoją wiedzę i wykorzystasz wszystkie zdobyte umiejętności. Now you know there are many different variations of the Spanish language that are used in different regions and countries. Now you learn more about these differences and how to use them yourself. Differences between South America and Spain are the greatest challenge. The native speakers of Spanish can understand each other no matter where they are from – and soon, you will too. At this level we also refresh all your knowledge, vocabulary and grammar.
C2 SUPERIOR MAESTRIA C2.1 Gratulacje. Prawdopodobnie mówisz już po hiszpańsku równie dobrze - albo lepiej - niż niejeden rodowity Hiszpan. Ale nie zapominaj, że nauka nigdy się nie kończy - zawsze znajdzie się nowe słownictwo do opanowania, struktury gramatyczne do przypomnienia i nowe wyzwania, by jeszcze głębiej zanurzyć się w języku i w kulturze. Bez trudu posługujesz się hiszpańskim w pracy i w życiu osobistym, zarówno w Hiszpanii jak i w innych krajach hiszpańskojęzycznych. Najwyższa pora pójść jeszcze krok dalej. Well done! You probably speak Spanish even better than many natives. But don’t forget there is always something new to learn, some grammar structures to discover and some new challenges that will make you even more familiar with our culture. Now you can use Spanish at work and in family life in every Spanish speaking countries. Now you need to keep polishing these skills and go one step further.
C2.2 Historia, dyktatura, seksizm - i jak go unikać. Skupimy się teraz na problemach gramatycznych związanych z tym, jak po hiszpańsku mówi się w różnych częściach świata. History, dictatorship, sexist language and how to avoid it. Now it’s time to focus on some linguistic and grammar issues that are part of Spanish life and way of speaking in various parts of the world
C2.3 Jesteś już na mistrzowskim poziomie. Co teraz? Pierwsza powieść? Tłumaczenie artykułów? Na tym etapie opanowujemy do perfekcji rozumienie programów telewizyjnych i artykułów prasowych. Podczas warsztatów gramatycznych szlifujemy ostatnie niedociągnięcia w mowie i piśmie. Zawsze jest coś, czego możesz się od nas nauczyć, ale teraz naprawdę trudno już cię od nas odróżnić! You have mastered the language. Are you ready for your first novel? Do you want to try translating your first article? At this level we master understanding TV shows, newspaper articles and other linguistically challenging situations. We prepare a workshop for you to run over all your grammar and conversation skills. There is always something new to learn, but at this stage you are speaking Spanish like you’re one of us. Congratulations!